Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (18.07.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.
На територијата на град Скопје изречени се вкупно 153 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 57 санкции, 23 за возење под дејство на алкохол, 18 за возење без возачка дозвола, девет прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли.

Изречени се шест санкции за минување на затворен сигнал(црвено светло), четири за непрописно престројување, 17 санкции за непрописно паркирање.
Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.