147 санкционирани возачи на мотоцикли на територијата на цела држава
Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

147 санкционирани возачи на мотоцикли на територијата на цела држава

Во текот на вчерашниот ден (13.07.2021) спроведена е зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 147 возачи. Од нив, 96 возачи не користеле заштитна кацига за време на возење, 29 возеле без возачка дозвола, пет мотоцикли се одземени поради истечена сообраќајна дозвола и предизвикување голема бучава а санкционирани се и други прекршоци.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Можеби ќе ве интересира...

Илиевски: Две мултифункционални игралишта за Зелен рид, населбата има потенцијал за доуредување и разубавување на едно многу повисоко ниво

В+

Одбраната нa Мијалков: Одлуката на Апелациониот суд е законита, праведна и заснована на докази

Vesti +

ЦУК: Ангелов на НАТО состанок за отпорност во Брисел

Vesti +

Приведен крадец во Скопје, следува соодветна пријава

Vesti +

МЗ: Ревакцинирани 43,5% од полнолетните граѓани во државата

Vesti +

ДУИ е за предвремени избори, но во април 2024

Vesti +