131 санкционирани возачи на мотоцикли на територијата на цела држава
Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

131 санкционирани возачи на мотоцикли на територијата на цела држава

Во текот на вчерашниот ден (06.07.2021) во периодот од 20.00 до 24.00 спроведена е зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 131 возач. Од нив, 30 возеле без возачка дозвола, 82 возачи не користеле заштитна кацига за време на возење, четири мотоцикли се одземени поради истечена сообраќајна дозвола и предизвикување голема бучава, а санкционирани се и други прекршоци.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Можеби ќе ве интересира...

Колку гласно треба да бијат камбаните за да ги слушне опозицијата?

Vesti +

Тежок ден: 601 новозаразен од ковид 19, двоцифрена бројка на починати

В+

ПРОЛЕТ ОД УТРЕ: Еве кога ќе се менуваат стрелките на часовникот

Vesti +

ИФИМЕС: Спасовски како најдобар министер за внатрешни работи на Балканот е цел на разузнавачката операција „Коњски скок“ за рушење на владата и враќање на Груевски од Будимпешта

Vesti +

Триесет годишник искршил полициско возило и нападнал полицаец – итно е приведен

Vesti +

Урнат мост на реката Радика, отсечени неколку села – Каква е состојбата на патиштата?

Vesti +