Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

123 санкционирани возачи на мотоцикли на територијата на цела држава

Во текот на вчерашниот ден (05.07.2021) спроведена е зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 123 возачи. Од нив, 31 возеле без возачка дозвола, 70 возачи не користеле заштитна кацига за време на возење, четири мотоцикли се одземени поради истечена сообраќајна дозвола и предизвикување голема бучава, а санкционирани се и други прекршоци.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Можеби ќе ве интересира...

Ковачевски: Не бараме 100 дена грејс период, предизвиците не може да чекаат

В+

Попушта ли пандемијата: 7 починати, троцифрен број на заразени

В+

МВР: Александар Николоски шири дезинформации

В+

Герила акција: АСНОМ e избришан од Уставот, ама само во лагите на социјалните мрежи

В+

Владата закажа две седници во 12 часот – Еве за што ќе се разговара

В+

Спасовски од Пробиштип: Растот на минималната плата доведе до раст на сите плати, нема успешни компании без мотивирани работнициz

В+