Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

119 сообраќајни прекршоци во Скопје, 16 без возачка

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (09.06.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 119 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 15 санкции, 16 мерки за возење без возачка дозвола, 12 санкции за возење под дејство на алкохол.

Изречени се седум мерки за користење на мобилен телефон, пет санкции за прекршоци што ги прават пешаците, четири мерки за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл, седум санкции за недавање првенство на минување на пешаци, четири мерки за минување на затворен сигнал (црвено светло)…

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Можеби ќе ве интересира...

108 санкционирани возачи во Скопје, 12 без возачка

Vesti +

Санкционирани 33 технички неисправни возила

Vesti +

Ковачевски: Во тек е подготовка на нови антикризни мерки

В+

Пивара Скопје, Град Скопје, Пакомак и Мен анд Маунтен го исчистија Водно во најголемата акција за чистење досега

В+

Пет знаци дека тој не гледа иднина со вас

Vesti +

Заев: Отворен Балкан е создаден за заедништвото, за нашите цели, а тоа е и Европската Унија

В+