Vestiplus.mk
+МАКЕДОНИЈА

116 санкционирани возачи на мотоцикли, 75 не користеле заштитна кацига

Во текот на вчерашниот ден (01.08.2021) спроведена е зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 116 возачи. Од нив, 75 возачи не користеле заштитна кацига за време на возење, 27 возеле без возачка дозвола, а санкционирани се и други прекршоци.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Можеби ќе ве интересира...

Дожд и студ низ Македонија – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

В+

Скопје најголемо жариште на Ковид 19 – во еден град во Македонија нема ниту еден заразен во моментов

В+

(Видео) Полскиот, чешкиот и словенечкиот премиер се сретнаа со Зеленски во Киев

В+

Европска земја воведува: Две години затвор за несакано испраќање слики од гениталиите

Vesti +

2 август неработен ден за сите граѓани

Vesti +

Проектот “m.Health” е победник на Хакатонот “Е-Здравство” на ФИТР и РОШ Македонија

Vesti +