Vestiplus.mk
МАКЕДОНИЈА

113 санкционирани возачи на мотоцикли на територијата на цела држава

Во текот на вчерашниот ден (01.07.2021) спроведена е зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 113 возачи. Од нив, 73 возачи не користеле заштитна кацига за време на возење, 38 возачи се исклучени од сообраќај, 26 возеле без возачка дозвола, а санкционирани се и други прекршоци.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Можеби ќе ве интересира...

Лукаревска: СДСМ покажа дека татковината се сака со работа, со проекти за подобрување на животниот стандард

В+

(Фото) Оксана од Украина се породи во Скопје

В+

Ковачевски: Ефикасноста на дело, реализирани одлуките за енергетската криза, минималната плата и училишната година

В+

Пресечен меѓународен транспорт на дрога, запленета марихуана во вредност од околу 600.000 илјади евра, приведени 6 лица

В+

Димитријевиќ од Гази Баба: Бобан Стефковски бил осуден на казна затвор, таков човек не смее да ја води Гази Баба, граѓаните ќе го изберат „Најдоброто“

В+

Кузеска: Мицкоски да ги повика градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ парите за партиски вработувања да ги насочат кон граѓаните

В+